U Centru mladih Ribnjak održana je svečana dodjela nagrada i priznanja Hrvatskog centra za dramski odgoj. Istom je prigodom Centar održao godišnji sabor , a igrana je kazališna predstava „Presuda: tiha likvidacija“ Seada Đulića iz Mostara. Program je započeo dodjelom nagrada, a svečanost je otvorio Vlado Krušić, predsjednik HCDO-a. Tom je prigodom podsjetio  nazočne da HCDO u svrhu poticanja i promicanja dramskog i kazališnog odgoja od 2009. godine dodjeljuje nagrade i priznanja za doprinos dramskom i kazališnom odgoju, kojima je, u nekoliko kategorija, dosad nagrađen niz hrvatskih te inozemnih dramskih i kazališnih pedagoga, dramskih studija, kazališta te drugih srodnih udruga i organizacija.

Nagrada Hrvatskog centra za dramski odgoj Gradskom kazalištu Beli Manastir

Povjerenstvo Centra, u sastavu Aleksandar Bančić, dramski pedagog iz Pule, Nebojša Borojević, dramski umjetnik i dramski pedagog iz Siska, i Vlado Krušić, dramski pedagog iz Zagreba, razmotrilo je nominacije za proteklu godinu i odlučilo dodijeliti nagrade i priznanja. Nagradu za trajan doprinos razvoju dramskopedagoške struke i dramskog odgoja u Hrvatskoj dobile su dr.sc. Iva Gruić (Zagreb) i Zvjezdana Čagalj (Split), nagradu za trajan doprinos razvoju   dramskog i kazališnog odgoja dobilo je Učilište ZKM-a, nagradu za izniman doprinos razvoju dramskog i kazališnog odgoja u Hrvatskoj dobila je je Irena Hlupić – Rašo (Bjelovar), dok su priznanje za za uspješan stvaralački i odgojni kazališni rad dobili Gradsko kazalište Beli Manastir i Jasmina Žiljak Ilinčić (Split). Prema obrazloženju Povjerenstva, Belomanastirci su ovo vrijedno priznanje dobili zbog aktivne promocije dramsko odgojnog rada s mladima, posebice zbog rada s ranjivim socijalnim skupinama te zbog  predstava ostvarenih u suradnji s Odjelom prevencije Policijske uprave Osječko – baranjske. Povjerenstvo je tom prigodom nazočnima predočilo detaljno obrazloženje o djelovanju Gradskog kazališta Beli Manastir, dosadašnjem radu i postignućima. U ime kazališta, nagradu je primila voditeljica Daniela Taslidžić – Herman. U svom obraćanju, Taslidžić je zahvalila Povjerenstvu što je prepoznalo rad ovog kazališta, jer Beli Manastir je mali gradić koji može puno dati, ali je slika grada siva i tužna zbog velike stope nezaposlenosti, no kazalište živi i radi punim plućima. Kako je naglasila, ovakve nagrade u kulturi samo su poticaj ovom mladom kazalištu da uspješno i dalje promiče ime svoga grada i svog kazališta na način kako to Beli Manastir i zaslužuje. “Vjerujem jer moram vjerovati, da će se naš Grad pokrenuti, a već su sad vidljivi pomaci. Budućnost našeg kazališta s jasnom vizijom i ciljem je na mladima, našim članovima i ostat ćemo se ovdje boriti jer Baranja je to zaslužila. Ja vjerujem u bolje sutra, i želim Vam svima mnogo uspjeha”, istaknula je. HCDO je prije tri godine, Danieli Taslidžić – Herman dodjelio  stručno zvanje dramske voditeljice. Po završetku svečanosti održana je i Godišnja skupština HCDO-a, nakon koje su svi nazočni imali priliku pogledati kazališnu predstavu „Presuda: tiha likvidacija“ Seada Đulića iz Mostara. Đulić je odžao radionicu: “Jesu li dvije obale prilika za most ili ambis”. Riječ je o radionici odgojne drame za dramske pedagoge i voditelje, učitelje i nastavnike građanskog odgoja, aktiviste civilnih udruga, studente i sve druge zainteresirane za upotrebu dramskih metoda u odgoju za mir i nenasilje.

 

Website Apps